Blog

Hranljiva zimska ishrana: jačanje imunskog sistema i obnavljanje crevne mikroflore kroz zdrave porodične navike

Uživanje u prijatnim porodičnim večerima pored kamina, snežna zabava, ali i kijanje ili sezona gripa su svakodnevni izazovi za naš imuni sistem tokom zimske sezone. Ipak, dobro izbalansirana ishrana i zdrave navike mogu pružiti efikasnu podršku. Istražite sa nama i na kraju pripremite sebi zdravu i hranljivu užinu kao malu nagradu.

Zdravlje bebinih creva od dojenja do uvođenja čvrste hrane

Jedna od Vaših prvih odluka kao novopečenih roditelje biće da li ćete dojiti dete ili koristiti zamensku mlečnu formulu. Obe opcije su održive sa određenim prednostima i manama. Međutim, uopšteno se smatra da dojenje pruža jači početak za Vašu bebu. Nastavite čitati kako biste saznali o važnosti dojenja u razvoju mikrobiote creva Vašeg deteta i sazrevanja imunskog sistema, ranim fazama uvođenja čvrste hrane i potencijalnim problemima sa stomačićem.

Razumevanje antibiotika i njihovog uticaja na mikrobiotu creva

Otkrićem prvih antibiotika, kakve danas poznajemo, početkom 20. veka započela je medicinska revolucija koja je donela nebrojane koristi i spasila živote, ali i očekivane izazove. Zaronite sa nama u svet bakterija i antibiotika. Saznajte kako antibiotici deluju, koje nuspojave donose i koja je uloga Vaše mikrobiote creva.

Nelagodnost u crevima deteta: 6 saveta za zabrinute roditelje

Vaša porodica se nedavno brojčano uvećala, a osim radosti i uzbuđenja, roditelji se često suočavaju sa stresom i iscrpljenošću. To je još teže uz neprospavane noći uzrokovane nelagodom u crevima znanom kao grčevi. Nastavite da čitate kako biste saznali šta možete vi kao porodica učiniti u takvim situacijama.

Antibiotici uopšteno

Antibiotici su neophodni lekovi koji pomažu u zaustavljanju infekcija uzrokovanih bakterijama i spasavaju živote uništavanjem ili smanjenjem rasta određenih bakterija. Termin antibiotik znači „protiv života“ i koristi se kada govorimo o leku koji ubija klice. Za lečenje različitih infekcija koriste se različiti antibiotici i samo ih lekar može propisati.

Putovanja

Za planiranje i organizovanje putovanja često su potrebni meseci, tako da može biti veoma frustrirajuće kada se raspoloženje na putovanju pokvari zbog dijareje. Srećom, postoje načini da se ovaj problem spreči.

Imuni sistem kod beba i dece

Kada deca dođu na svet, njihov imuni sistem još uvek nije potpuno zreo. Svaka beba se rađa sa urođenim (nespecifičnim) imunitetom, koji predstavlja opštu zaštitu. Stečeni (specifični) imuni sistem se razvija tokom detinjstva.

Dijareja bebe

Napad dijareje može da se desi veoma brzo. Pošto su mališani pod većim rizikom od gubljenja tečnosti, veoma je važno znati kako da negujete bebu u takvom teškom periodu.

Antibiotici bebe i deca

Ukoliko beba ima bakterijsku infekciju, možda će joj biti potreban antibiotik da bi ozdravila. U tom slučaju je veoma važno pružiti njenom malom organizmu neophodnu podršku.

Zdravlje creva i imuni sistem

Bakterije žive na našoj koži, u ustima i nosu. Većina bakterija se nalazi u našim crevima. Zato nije neobično da naša creva igraju značajnu ulogu u imunom sistemu.

Upala grla bebe

U unutrašnjosti naših usta nalazi se veliki broj različitih bakterija, virusa i gljivica koje se nazivaju oralna flora ili oralni mikrobiom. Iako je teško vidljiv ili u potpunosti nevidljiv, to je prva linija odbrane vašeg tela, a ujedno i druga najveća i najrazličitija flora nakon crevne flore.

Upala grla deca

Usta i grlo predstavljaju ulazna vrata za naše telo. Važno je održavati ih zdravima jer igraju ključnu ulogu u probavi, disanju i celokupnom zdravlju.

Razvoj mikrobiote

Prvih 1000 dana života (otprilike period između začeća i drugog rođendana) smatra se ključnom fazom i zlatnim vremenom za uspostavljanje mikrobiote novorođenčeta jer utiče na razvoj crevne flore kao i na imunski sistem.

Jednostavna putovanja sa probioticima: neka Vaša crevna flora bude srećna

Bliži se sezona putovanja, iako bi trebalo da bude jedan od najboljih perioda u godini, često je praćena stresom, a ponekad i problemima s probavom. Putnička dijareja svrstava se među najčešće komplikacije tokom putovanja. Srećom, postoji nekoliko saveta koje bi trebalo da ispratite kako biste se pripremili za ovaj potencijalni problem tokom putovanja. Prođimo kroz njih.

Kada se stomačić oseća nesrećno

Bez obzira da li je to Vaše prvo, drugo ili čak treće dete koje donosite na svet, uvek je to jedan veliki korak na nepoznatom putu. Vožnja može biti sa ili bez turbulencija ili krivina. Međutim, kada Vaše novorođenče ima grčeve, vožnja će najverovatnije biti turbulentnija. Pogledajmo kako prepoznati takvo stanje i koji su načini da ga uspešno i olakšamo.

Crevna mikrobiota - Mali veliki svemir u Vašoj bebi

Mikroorganizmi su naši životni saputnici, igraju ključnu ulogu u našem celokupnom zdravlju. U ovom članku ćemo se fokusirati na ulogu endogenih mikroorganizama u životu Vašeg deteta, ponovo uspostaviti Vašu percepciju o njima i dati Vam nekoliko saveta o podršci normalnom razvoju mikrobiote creva kod Vašeg deteta.

5 Praktičnih saveta za probavnu otpornost dece

Iako trenuci sreće često mogu doći iz našeg okruženja, sveukupno blagostanje Vaše dece je usko povezano sa zdravljem i stanjem njihovih tela. Fokusiranje na pozitivne navike i usvajanje novih može poboljšati njihov kvalitet života. U ovom članku opisujemo vezu između creva i mozga, a odatle prelazimo na stvaranje i učenje Vaše dece novim zdravim navikama.

Dinamika imuniteta bebe i majke u trudnoći i posle

Trudnoća i putovanje do majčinstva, koje njome počinje, su neverovatna iskustva puna uzbuđenja i nepredvidivih promena. Pošto se veliki deo ovih promena dešava u Vašem telu održavanje uravnotežene crevne mikrobiote i normalnog imunskog sistema postaje presudno. Stvaranje i odgajanje novog života ipak nije tako jednostavan proces.

Dr Kamenov: L. reuteri i vitamin D3

Ovih dana imunitet je, čini se, jedna od glavnih tema. Naš istaknuti imunolog Prof dr Borislav Kamenov nam objašnjava kako kultura korisnih bakterija Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri i vitamin D deluju na naš imuni sistem.

Trudnoća

Trudnoća predstavlja poseban period za svaku ženu. Predstavićemo vam nekoliko načina kako da pomognete svom organizmu za vreme i posle trudnoće, tako da možete da se usredsredite na dolazak bebe.

Imuni sistem – naša odbrana 24/7

U našim telima postoje složeni sistemi mehanizama koji nas brane od spoljnih agenasa sa kojima svakodnevno dolazimo u kontakt. Oni pružaju celodnevnu zaštitu bez obzira na to šta radimo - 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Ovaj sistem za odbranu i nadzor zajednički je poznat kao imuni sistem.

Zaštita od infekcija

Deca su veoma radoznala i znatiželjna, što ih može izložiti negativnim uslovima u okruženju. Snažan imuni sistem je važan kako bi se kod dece održavala dobra kondicija i kako bi bila zdrava dok rastu.

Kako radi imuni sistem?

Imuni sistem je jedan od najsloženijih sistema u našem telu i specijalizovan je za odbranu. Može se podeliti na dva odbrambena mehanizma koji sarađuju i koji su povezani na različite načine.

Gde se imuni sistem nalazi?

Imuni sistem je rasprostranjen širom našeg organizma, a crevni sistem igra veoma važnu ulogu u njemu.

Uloga vitamina D

Za razliku od drugih vitamina,telo samo može da proizvodi vitamin D. Iz tog razloga ne deluje kao većina vitamina u našem telu, već više kao hormon - supstanca koja reguliše osnovne fiziološke procese.

Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri

BioGaia proizvodi sadrže žive bakterije Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri. To je jedan od najistraženijih dostupnih probiotika, čija je bezbednost proverena opsežnim bezbednosnim studijama kod zdravih novorođenih beba, male dece i odraslih.

Šta su probiotici?

Probiotik” znači „za život”. To je opšti termin za posebnu kategoriju dragocenih, živih mikroorganizama. Pročitajte dalje kako biste dobili više informacija o ovim malim pomagačima.

Značaj bakterija

Bakterije su jedna vrsta mikroorganizama izuzetno važnih za zdravlje ljudi. Bakterije su bile prvi oblik života koji je „nastanio” planetu Zemlju pre oko 4 milijarde godina i danas još uvek diktiraju uslove naše egzistencije.

Funkcioanlni abdominalni bol (FAB)

Dok povremene stomačne smetnje čine normalni deo detinjstva, stomačne smetnje koje se ponavljaju mogu da imaju dalekosežne posledice.

Dijareja deca

Kada su deca okružena drugom decom u obdaništu ili školi, sigurno će s vremena na vreme imati napad dijareje. Međutim, postoje preporuke kako da se izborite sa dijarejom kod kuće.

Konstipacija deca

Uprkos tome što zatvor mogu da dožive mnoga deca, konstipacija i dalje može da predstavlja neprijatnu temu. Ovde ćemo navesti koji su uzročnici konstipacije i šta se preporučuje u borbi protiv zatvora.

Antibiotici deca 3+

Nekad, kada je dete bolesno, antibiotici su jedina opcija. Međutim, oni nisu univerzalno rešenje i mogu da utiču na zdravlje digestivnog sistema, ako se ne uzimaju savesno.

Regurgutacija

Regurgitacija, bljuckanje – ovi termini opisuju situaciju kada beba ispljune/povrati mleko tokom ili posle hranjenja. I dok to može izgledati uznemiravajuće, veoma je često dok se kod beba razvija digestivni sistem.

Imuni sistem beba

Creva igraju glavnu ulogu u funkcionisanju imunog sistema. Prve godine života su posebno važne, jer dete tada gradi svoj imunitet.